Logo Zaloguj / Zarejestruj
 
Profil
Magazyn
Miejsca
Obiekty
Recenzje
Relacje
Plany podróży
Trasy zwiedzania
Grupy
Galerie
Podróżnicy
Konkursy
Gry
 
Opis miejsca: Antarktyda

Antarktyda - opis

Antarktyda jest ostatnim odkrytym kontynentem, a pierwszym człowiekiem, który na niej stanął 23 stycznia 1895 r., był Norweg C. Borchgrevink. Z tego też względu Antarktyda często jest określana mianem „siódmego kontynentu”. 

Antarktyda to piąty pod względem wielkości i najzimniejszy kontynent na Ziemi, roz-ciągający się wokół bieguna pd., o pow. 14 mln km2 (łącznie z lodowcami szelfowymi). Zaj-muje centralną część Antarktyki, otoczona wodami Oceanu Atlantyckiego z licznymi morza-mi. Prawie całą jej powierzchnię pokrywa warstwa lodu ponad trzykilometrowej grubości. Resztę zajmują pasma górskie wznoszące się do 3000-5100 m n.p.m. lub małe skrawki lądu niepokryte lodem. Średnia wysokość czaszy lodowej wynosi ponad 2040 m n.p.m., a najwyż-szy punkt lądolodu osiąga 4300 m n.p.m. i znajduje się w pobliżu tzw. bieguna niedostępno-ści. Objętość lodu jest szacowana na 30 mln km3. Średnia wysokość Antarktydy – 2040 m n.p.m.- sprawia, że jest ona najwyższym kontynentem świata (najwyższy szczyt – Vinson, 5140 m n.p.m.).
Antarktyczna czapa lodowa powstawała przez miliony lat. Powłoka lodowa sięga aż nad oce-an, gdzie potężne bloki odłamują się, tworząc góry lodowe.

Antarktyda cechuje się najsurowszymi warunkami klimatycznymi na kuli ziemskiej. Na stacji „Wostek” odnotowano dotąd najniższą temperaturę na kuli ziemskiej, wynoszącą -89,2oC. Warunki atmosferyczne pogarszają bardzo silne, lodowate wiatry. Jedynie w porze letniej morze wokół kontynentu nie jest pokryte warstwą lodu i lodowych okruchów zwanych pakiem. W ostatnich lat stwierdzono istnienie nad Antarktydą zjawiska tzw. dziury ozonowej.

Świat roślinny i zwierzęcy jest bardzo ubogi. Z roślin reprezentują go mchy i porosty, a ze zwierząt kilka gatunków fok, wieloryby oraz ptaki – pingwiny, mewy i rybitwy. Przez wiele lat nie pojawiali się tam ludzie, ale od początku XX wieku ich aktywność na Antarkty-dzie stale rośnie. 
Od początku XX wieku wiele krajów wysyłało wyprawy badawcze na Antarktydę i zakładało stałe stacje, gdzie naukowcy mogli mieszkać i pracować. Większość badań przeprowadza się latem. Ostatnio w tym okresie zaczęli się też pojawiać nieliczni turyści.

W 1959 r. Stany Zjednoczone, Związek Radziecki i 10 innych krajów podpisało trak-tat w sprawie Antarktydy, w którym zrezygnowano z roszczeń terytorialnych i zobowiązano się do prowadzenia wyłącznie pokojowych badań. Od tego czasu do układu przystąpiło wiele innych państw, a w 1991 r. przyjęto na 50 lat zakaz prowadzenia prac górniczych na Antark-tydzie. 

W 1976 r. na Wyspie Króla Jerzego w rejonie Szetlandów Pd. założona została polska Stacja Badawcza im. Henryka Arctowskiego, która działa do dzisiaj. Inne opisy
Opis z dnia 21.06.2009 / Dodany przez admin
Rectangle_medium
Kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zawartych na tej stronie bez zgody autora jest zabronione.
© Tubylismy.pl, www.tubylismy.pl - All right reserved. Utrzymanie portalu: WebsiteInit.

Tubylismy.pl on Facebook