Logo Zaloguj / Zarejestruj
 
Profil
Magazyn
Miejsca
Obiekty
Recenzje
Relacje
Plany podróży
Trasy zwiedzania
Grupy
Galerie
Podróżnicy
Konkursy
Gry
 
Magazyn > Dział: Podróże > Kategoria: Ciekawe miejsca

Nowe cuda Polski wybrane!

Medium

​Czytelnicy Travelera wybrali 7 nowych cudów Polski. Najwięcej głosów otrzymał kompleks OFF Piotrkowska

W czwartej edycji plebiscytu organizowanego przez redakcję National Geographic Traveleroddano ponad 115 tysięcy głosów (najwięcej w historii plebiscytu!). Zacięta walka trwała do ostatniej chwili.

– Pierwsze miejsce w plebiscycie „7 nowych cudów Polski” organizowanym przezNational Geographic Travelerzajął kompleks OFF Piotrkowska w Łodzi. Ale wygranymi są wszystkie wyjątkowe miejsca, które znalazły się w finałowej siódemce. Na łamach magazynu zawsze docenialiśmy i opisywaliśmy piękno naszego kraju, ale już po raz czwarty udało nam się zaangażować do wspólnej zabawy naszych Czytelników. W tegorocznym konkursie oddano dokładnie 115 325 głosów i jest to rekord w historii tego plebiscytu. Tym samym udowadniamy, że moda na Polskę wciąż trwa! – mówi Martyna Wojciechowska, redaktor naczelna National Geographic Traveler.

Ideą plebiscytu „7 nowych cudów Polski” jest promocja ciekawych, niebanalnych i atrakcyjnych turystycznie miejsc w naszym kraju. Przez cały rok redaktorzy magazynu podróżują po kraju i szukają zakątków magicznych, nowo powstałych lub takich, w które tchnięto drugie życie. Udowadniają, że Polska jest najpiękniejsza i nie trzeba pokonywać tysięcy kilometrów, by przeżyć przygodę i zachwycić się światem.

W czwartej edycji konkursu redakcja nominowała 16 miejsc (po jednym z każdego województwa). Z nich czytelnicy wybrali finałową siódemkę w głosowaniu internetowym. Każdy, kto oddał głos w plebiscycie, miał szansę wygrać atrakcyjne nagrody: 3 x Fiata Freemont na weekend, 20 x półroczną prenumeratę Travelera, 25 x zestaw dla biegaczy IFITNESS.

Nagrody zostaną wręczone podczas uroczystej gali na Targach Regionów i Produktów Turystycznych w Poznaniu. Poprowadzi ją Martyna Wojciechowska – redaktor naczelna Travelera, razem z Rafałem Szmytke – prezesem Polskiej Organizacji Turystycznej. Galerię wszystkich nagrodzonych i nominowanych miejsc można znaleźć w listopadowym numerze magazynu oraz na stronie www.7cudow.national-geographic.pl

Konkurs organizowany jest we współpracy z Targami Regionów i Produktów Turystycznych. Partnerem konkursu jest firma Fiat, patronują mu zaś Radio Złote Przeboje i Gazeta.pl.

Poniżej znajdują się opisy zwycięzców oraz wszystkich nominowanych 4. edycji plebiscytu.

WYNIKI PLEBISCYTU:

I miejsce (23% głosów)OFF Piotrkowska
Łódzkie

Tu jest jak w Nowym Jorku albo Berlinie. OFF Piotrkowska to dziś najmodniejszy adres w Łodzi! W tym miejscu wszystko jest trochę „na inaczej”. Zakupy na zasadzie slow shopping, twórcza atmosfera, połączenie sklepów i punktów usługowych z działalnością artystyczną – unikalny charakter kompleksu wyjątkowo spodobał się łodzianom i turystom. W pofabrycznych wnętrzach na gości czeka ponad 20 restauracji, barów i pubów, jednak znalezienie wolnego miejsca graniczy z cudem. OFF Piotrkowska przyciąga nie tylko tłumy spragnione rozrywki, ale też łodzian, którzy kiedyś wyjechali z miasta za pracą – a dziś wracają.

II miejsce (15% głosów)
Suwalski Park Krajobrazowy 
Podlaskie

Trudno się dziwić, że krajobrazy Suwalszczyzny zostały objęte ochroną jako pierwsze w naszym kraju, bo już w 1976 r. Można tam znaleźć m.in. rekordowe pod względem głębokości jezioro Hańczę (108,5 m) i ciekawe głazowiska

III miejsce (14,8%) 
Zakrzówek
Małopolskie/Kraków

Białe skały, wysokie nawet na kilkadziesiąt metrów. W dole błękit wody. Wokół łąki, które upodobały sobie motyle. A wszystko to zaledwie 5 km w linii prostej od Wawelu. Zalew Zakrzówek powstał w 1990 r. i stał się polską mekką nurkowania. W pełni zasłużenie.

IV miejsce (8,2%) 
Tężnie solankowe
Kujawsko-pomorskie/Inowrocław

Powietrze, jakie się tu unosi, ma właściwości lecznicze. Dlatego tężnie solankowe w Inowrocławiu cenią ci, dla których ważne jest zdrowie. Ale też amatorzy pięknych widoków. Te ostatnie można podziwiać z tarasu widokowego na dachu.

V miejsce (6,3%) 
Brama Poznania

Wielkopolskie/Poznań

Park historyczny to chyba najlepsze określenie dla Bramy Poznania – Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego. To muzeum, które przybliża historię miasta w nowoczesny sposób. Przez wizualizacje, filmy, instalacje.

VI miejsce (5,4%)
Klasztor Cystersów
Dolnośląskie/Lubiąż

Klasztor w Lubiążu. Właściwie dwa zdania wystarczyłyby, by opisać, jak niezwykłym zabytkiem jest klasztor w Lubiążu. Pierwsze – że to największe opactwo cysterskie na świecie. A drugie – że to arcydzieło śląskiego baroku jest zabytkiem klasy zero...

VII miejsce (4,6%)
Muzeum Państwa Krzyżackiego 
Warmińsko-Mazurskie/Działdowo

Zakochają się w nim nie tylko dzieci, ale też dorośli. Ta interaktywna placówka ukazuje dzieje zakonów rycerskich, głównie krzyżackiego, od Ziemi Świętej po czasy współczesne. Stare dzieje w nowoczesnej odsłonie.

Pozostałe nominacje:

  • Szlak przygody (świętokrzyskie) – 4,4%
  • Baszta na Wzgórzu Zamkowym (lubelskie/Kazimierz Dolny) – 3,1%
  • Rezerwaty Nietoperek I i II (lubuskie /Międzyrzecki Rejon Umocniony) – 3%
  • Cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy (zachodniopomorskie/Biały Bór) – 2,9%
  • Muzeum Budownictwa Ludowego (podkarpackie/Sanok) – 2,6%
  • Muzeum Śląskie (śląskie/Katowice) – 2,3%
  • Gród rycerski (opolskie/Byczyna) – 2,2%
  • Promenada (pomorskie/Hel) – 1,4%
  • Muzeum Historii Żydów Polskich (mazowieckie/Warszawa) – 0,8%

Źródło: National-Geographic.pl

Ostatnio dodane komentarze
Dodaj komentarz
 
 

Napisz do nas

Wyszukiwarka
W innych działach
Kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zawartych na tej stronie bez zgody autora jest zabronione.
© Tubylismy.pl, www.tubylismy.pl - All right reserved. Utrzymanie portalu: WebsiteInit.

Tubylismy.pl on Facebook