Logo Zaloguj / Zarejestruj
 
Profil
Magazyn
Miejsca
Obiekty
Recenzje
Relacje
Plany podróży
Trasy zwiedzania
Grupy
Galerie
Podróżnicy
Konkursy
Gry
 
Magazyn > Dział: Wskazówki i porady > Kategoria: Podróż z biurem

Święta Bożego Narodzenia w ciepłych krajach

Medium

Dwa ostatnie tygodnie grudnia to czas kojarzony ze świętami, rodziną, ciepłem domowego ogniska. Dużo wcześniej zabieramy się za kupowanie prezentów dla bliskich, sprzątanie, szykowanie potraw wigilijnych. Można powiedzieć, że dla większości z nas Święta Bożego Narodzenia to rutyna i coś całkowicie normalnego. Okazuje się jednak, że coraz więcej osób postanawia przełamać rodzinną tradycję i na święta wyjechać w ciepłe kraje. Dla starszych pokoleń, jak i ludzi, którzy bardzo cenią tradycje, może się to wydawać głupie, jednakże jest to bardzo ciekawy sposób, aby odmienić nudne święta w ciekawą przygodę, na której mimo wszystko wcale nie musi omijać nas wigilijny opłatek.

- Od kilku lat zauważamy, że wzrasta zainteresowanie klientów ofertą wyjazdów w okresie świąt Bożego Narodzenia i Sylwestra - powiedziała Stanisława Cieślak z Orbis Travel. Oznacza to, że ludzie otwierają się na nowe inicjatywy. Według badań, okazuje się, że co 10. Polak chciałby w święta wyjechać z kraju. Osoby, które na przerwę świąteczną wybierają ciepłe kraje, najczęściej decydują się na Egipt, Tunezję, Maroko, Kubę, Kenie. Niektóre z nich, to zwykłe wyjazdy, które pozwalają wręcz zapomnieć o Święcie Bożego Narodzenia i przenieść się w czasie do okresu letniego, ale są też wycieczki ze specjalną ofertą świąteczną, na których organizatorzy zapewniają kolację Wigilijną i kolędy – wszystko zależy od upodobań.

Gdzie jechać?
Biura podróży zgodnie podają, że większość turystów rezerwuje wycieczki z dużym wyprzedzeniem. Wtedy można wybierać spośród szerszego wachlarza ofert. Na last minute decydują się nieliczni, choć upolować można m.in. tygodniowy pobyt w Maroku za ok. 1700 zł, w Egipcie - za 700 zł, w Tunezji - za 680 zł.

Jeżeli zdecydujemy się na Egipt, to znajdziemy się w miejscu, w którym jest nie tylko ciepło, ale także stosunkowo tanio. Sezon turystyczny skończył się we wrześniu, a więc na pewno nie uszczuplimy zbytnio swojego portfela i będziemy mogli cieszyć się świętami przy temperaturze około 24 stopni Celsjusza. Możemy także udać się do dwóch miejsc w Hiszpanii, mianowicie na Wyspy Kanaryjskie, a konkretnie na Gran Canarię oraz na Teneryfę. Na obu tych wyspach temperatura będzie wynosiła około 23 stopni. Na Gran Canarii zobaczymy wiecznie zielone niziny oraz piaszczyste plaże pełne słońca, a na Teneryfie różnorodny krajobraz z urwistymi górami, kwiatowymi ogrodami czy wypielęgnowanymi parkami. Nieco chłodniej jest na Cyprze, ponieważ mamy tutaj „tylko” 19 stopni w grudniu. Jeżeli mamy ochotę na cieplejszy klimat, to zawsze można wyjechać dalej, np. na Kubę, czy do Brazylii, gdzie w grudniu panuje 30stopniowy upał.

Medium

 

 

Wyjazd, a świąteczna tradycja
Warto wiedzieć, że o wyjazdy ze zorganizowaną kolacją Wigilijną jest ciężej. Nie każde biuro podejmuje się organizowania takiego typu „atrakcji”. Jeśli mimo wszystko się nam uda, to nie nastawiajmy się na dokładnie takie same potrawy i klimat jak na tradycyjnej Wigilii. Najlepiej potraktować to jak nowe doświadczenie, innowację, dzięki której mamy szansę otworzyć się na nowe spojrzenie na święta.
Jeżeli nie znajdziemy odpowiadającej nam oferty, to jeszcze nie wszystko stracone. Zawsze można zabrać do głównego bagażu jakieś tradycyjne danie, które nie zajmie dużo miejsca ani za szybko się nie zepsuje, a następnie poprosić, aby przechowali je w kuchni. Trudno również o coś bardziej kontrastowego niż siedzenie na plaży w kostiumie kąpielowym z czapką świętego Mikołaja na głowie – czasem dobrze jest zapewnić sobie odrobinę dziwactwa, aby odbić się od codziennej rutyny. Pokój hotelowy zawsze można przyozdobić choinkami, bombkami i gwiazdkami wyciętymi z papieru – warto odważyć się na odrobinę dystansu do powagi świąt.

Dla tych, dla których aspekt religijny w tym okresie jest ważny, a chcą czas Bożego Narodzenia spędzić w Tunezji lub Egipcie, ważną informacją będzie, że 24 grudnia w miejscowych kościołach katolickich odbywa się pasterka. W Egipcie kościół obstawiony jest wtedy przez uzbrojonych policjantów. Pasterkę odprawia się nawet w pięciu językach: po łacinie, angielsku, francusku, włosku i arabsku. Miejscowa ludność wie, kiedy chrześcijanie obchodzą Święta Bożego Narodzenia i napotkanym turystom życzą "Merry Christmas".

Jeśli jednak chce się wyjechać z Polski głównie w celu ucieczki przed świętami i mrozem, to wybór jest dosyć spory. Jest wtedy szansa wyjechać do przepięknych, ciepłych krajów jak Maroko, Kuba lub nawet Sri Lanka za niewielkie pieniądze. Nie ma nic przyjemniejszego, niż wylegiwanie się na piaszczystej plaży, surfowanie, zwiedzanie zabytków i wygrzewanie się w słońcu w okresie, w którym teoretycznie powinniśmy marznąć z zimna. Dla tych, którym zimowe przesilenie daje w kość, jest to wspaniała odskocznia i szansa na nabranie niezbędnej energii, aby przetrwać do wiosny.

Medium

 

 

A co z Sylwestrem?
Jeżeli nasz wykupiony wyjazd obejmuje zarówno święta jak i Sylwestra, to mamy powód do dumy. Jeśli natomiast chcemy wyjechać jedynie na okres noworoczny, to warto zająć się tym wcześniej, gdyż trudniej jest wtedy o miejsca, ale także ceny są o wiele mniej przystępne. Często zdarza się nawet, że noworoczny wyjazd Sylwestrowy do ciepłych krajów jest dużo droższy od wyjazdu w okresie letnim, kiedy to ceny teoretycznie powinny być najwyższe. Nie wszystkie oferty mają w programie bal sylwestrowy i szczególnie warto zwrócić na to uwagę. Jeśli wykupimy wyjazd bez imprezy, to zawsze możemy zorganizować coś na własną rękę w hotelu, lub wyjść na miasto. Jeżeli nasz wyjazd obejmuje bal sylwestrowy, to najczęściej organizatorzy zapewniają dla turystów kolację noworoczną w klubie bądź restauracji, gdzie nie zabraknie przekąsek, dań ciepłych, sałatek, deserów, wina do kolacji, wody i lampki szampana na osobę o północy oraz możliwości do tańczenia. Są również oferty gdzie wszyscy wczasowicze zawożeni są do centrum miasta, gdzie Sylwester odbywa się na ulicy, bądź gdzie na czas Nowego Roku organizowane są najciekawsze atrakcje, np. rejs statkiem.

Medium

 

Wyjazd na okres świąt i Nowego Roku może okazać się niesamowitym przeżyciem. Jeśli nie jesteście kurczowo przywiązani do ścisłej tradycji świąt Bożego Narodzenia, oraz macie pieniądze na odrobinę szaleństwa pod koniec grudnia, to wycieczka do ciepłych krajów będzie dla Was wspaniałą odskocznią i szansą na nowe doznania.

Anna Lisicka

Ostatnio dodane komentarze
Dodaj komentarz
 
 

Napisz do nas

Wyszukiwarka
W innych działach
Kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zawartych na tej stronie bez zgody autora jest zabronione.
© Tubylismy.pl, www.tubylismy.pl - All right reserved. Utrzymanie portalu: WebsiteInit.

Tubylismy.pl on Facebook